Jak wyczyścić meble tapicerowane? Poznaj sprawdzone sposoby!

Pokryte przyjemnym w dotyku materiałem siedzisko i oparcie sofy, fotela czy krzesła zapewnia komfortowy wypoczynek i nadaje pomieszczeniu przytulności. Aby jednak cieszyć się meblami tapicerowanymi przez długi czas, trzeba o nie zadbać. Podczas pielęgnacji tapicerki łatwo o błędy, dlatego przed rozpoczęciem pracy sprawdź, czym czyścić meble tapicerowane. Poniższy poradnik jest dla Ciebie, jeżeli masz w domu meble z tapicerką wymagającą odświeżenia.

jak wyczyścić meble tapicerowane

Jak przygotować się do czyszczenia mebli tapicerowanych?

Meble tapicerowane to ogólna nazwa m.in. dla sof, kanap, narożników, foteli i krzeseł obitych tkaniną. Do obicia mebli wykorzystuje się różne materiały – różnią się one nie tylko fakturą, ale również właściwościami. Jeżeli zastanawiasz się, jak wyczyścić meble tapicerowane, w pierwszej kolejności musisz ustalić, jaki materiał ma zostać poddany odświeżaniu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że użyte środki czyszczące uszkodzą tkaninę.

Przygotowania do czyszczenia mebli tapicerowanych obejmują również zgromadzenie niezbędnych akcesoriów. Ich lista również jest uzależniona od tego, z jakiej tkaniny będziesz usuwać zanieczyszczenia.

Czym czyścić meble tapicerowane?

Odpowiedzi na to pytanie warto poszukać na etykiecie sofy czy pufy lub w dokumentacji dołączonej do mebla. Jeżeli jednak takich informacji brakuje, pozostaje sięgnąć po środki czyszczące dedykowane do czyszczenia konkretnej tkaniny. Niekiedy sprawdzi się też myjka parowa. Odświeżanie tapicerki gorącą parą to rozwiązanie doceniane zwłaszcza przez osoby, które zwracają uwagę na ekologię.

Czym wyczyścić meble tapicerowane? Zależy to przede wszystkim od materiału, z jakiego zostały one wykonane. 

  • Tapicerka z bawełny typu szenil – masz w domu meble nowoczesne i tapicerowane, do których wykonania użyto tkaniny typu szenil? Jeżeli są to np. pufy, to bardzo możliwe, że możesz zdjąć z nich pokrowce. Znacznie ułatwia to usunięcie zabrudzeń z tapicerki. Czym najlepiej wyczyścić takie meble tapicerowane? Pokrowiec możesz wyprać w pralce w temperaturze zalecanej przez producenta – najczęściej do 30 st. C.
  • Tapicerka welurowa, plusz (teddy) – jak wyczyścić tapicerkę domowym sposobem? Wystarczy przygotować roztwór składający się w równych częściach z wody destylowanej i octu spirytusowego. Aby rozprowadzić przygotowany płyn, użyj butelki z rozpylaczem. Później pozostaje już tylko przetrzeć materiał chłonną ściereczką. Dobrym pomysłem będzie też wyszczotkowanie tkaniny, aby przywrócić jej pluszowy wygląd.
  • Tapicerka skórzana – jak czyścić meble tapicerowane ze skóry? Alternatywą dla specjalistycznych środków czyszczących jest roztwór wody i mydła. Meble wypoczynkowe wykonane ze skóry wymagają jednak nie tylko oczyszczenia – skórę należy też zabezpieczyć. Jaki impregnat do takich mebli tapicerowanych wykorzystać? Konserwujący materiał i zwiększający jego właściwości hydrofobowe.
  • Tapicerka z mikrofibry – czym najlepiej wyprać taką tapicerkę meblową? Domowy sposób polega na połączeniu 4 szklanek wody z 1/4 szklanki płynu do mycia naczyń. Taki preparat należy rozprowadzić po materiale szczotką. Następnie tą samą szczotką (po jej wypłukaniu) można usunąć zabrudzenia i pianę.
kobieta, która czyści meble tapicerowane

Jak czyścić meble tapicerowane krok po kroku?

Tapicerowane meble do salonu wymagają okresowego czyszczenia. Jednak czyszczenie z plam czy odświeżanie tapicerki to proces – nie należy go rozpoczynać od rozpylenia przygotowanego lub zakupionego płynu do czyszczenia. Jeżeli zastanawiasz się, jak czyścić meble tapicerowane, to krok po kroku przedstawiamy ten proces poniżej.

  1. Gdy na sofie czy narożniku znajdują się poduszki, zacznij od ich usunięcia. Możesz też zdjąć z nich poszewki i wyprać je zgodnie z zaleceniami ich producenta.
  2. Odkurz fotele, kanapę i inne meble tapicerowane. Użyj końcówki z miękką szczotką, która nie uszkodzi materiału.
  3. Jeżeli masz w domu psa lub kota, usuń sierść, z którą nie poradził sobie odkurzacz. W tym celu wykorzystaj specjalny wałek do zbierania sierści.
  4. Oczyść elementy bez tapicerki. Za pomocą suchej (albo wilgotnej z dedykowanym środkiem czyszczącym) ściereczki usuń kurz.
  5. Rozpyl zakupiony lub domowy środek czyszczący, a następnie zacznij go usuwać chłonną ściereczką.
  6. Zaczekaj, aż oczyszczona tapicerka wyschnie. Jeżeli czyścisz meble latem, otwórz okno. Zimą możesz wykorzystać wentylator.
  7. Użyj impregnatu – zakonserwuj tkaninę. Impregnacji dokonaj zgodnie z zaleceniami producenta środka, którego planujesz użyć.

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z mebli tapicerowanych?

Zanim sofa, narożnik lub fotele staną w salonie, niekiedy są one przechowywane np. w garażu czy piwnicy. Będzie tak choćby wówczas, gdy meble wypoczynkowe zostaną zakupione przed wykończeniem pomieszczeniem, w których mają się one znaleźć. Jeżeli meble będą magazynowane w niewłaściwych warunkach, ich tapicerka może nabrać nieprzyjemnej woni. Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z mebli tapicerowanych? Istnieje kilka sposobów na jego neutralizację. Poznaj kilka przykładów.

  • Wietrzenie – czasem wystarczy jedynie przeciąg, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Zacznij od regularnego wietrzenia pomieszczenia, w którym znajduje się mebel – możesz też wspomóc się wentylatorem, który wymusi przepływ świeżego powietrza.
  • Dokładne czyszczenie – jeżeli wietrzenie okaże się niewystarczające, przejdź do gruntownego czyszczenia tapicerki. Użyj w tym celu środków czyszczących dobranych do rodzaju tkaniny. Pamiętaj, aby po zakończeniu mycia pozwolić tapicerce dokładnie wyschnąć.
  • Węgiel aktywowany – zapach stęchlizny może zwalczyć również umieszczenie węgla aktywowanego wewnątrz mebla – substancja ta pochłania zarówno wilgoć, jak i niepożądane zapachy.
  • Ozonowanie – gdy pomimo starannych zabiegów pielęgnacyjnych przykry zapach nadal się utrzymuje, pomóc może ozonowanie. Aby przeprowadzić ten zabieg, skorzystaj z usług specjalistów lub zaopatrz się w przenośne urządzenie generujące ozon. Jeżeli zdecydujesz się na to drugie rozwiązanie, pamiętaj, że ozon jest groźny dla zdrowia – stosuj się ściśle do zaleceń producenta ozonatora.

Oto kilka przykładów, które sprawią, ze Twoje meble tapicerowane będą wyglądały jak nowe, nawet jeśli były długo przechowywane w garażu. Pamiętaj o tym, że odpowiednia ich pielęgnacja sprawi, że posłużą one w domu lub mieszkaniu na długie, długie lata!



, 2024-11-18

« Powrót do strony głównej Blogu Meblowego